Fault Indicators
KASHEF 601
Overhead Smart Fault Passage Indicator
The EECL-SFPI is a Smart Fault Indicator installed on overhead power lines to detect and indicate fault events such as short circuits or earth faults. it provides real-time visual indication in addition to remote SMS & SCADA alerts using built-in GPRS modem, enabling faster fault localization and reducing outage response times.
Fault Detection Coverage
- Permanent Fault (Red LED)
- Transient Fault (Red + Green LED)
- Earth Fault (Red + Blue LED)
Indication Visibility
From all directions during day and night.
Self-Powered Operation
Using built-in PV panels and EMF power harvesting technology.
Bluetooth Wireless Connection
For local configuration, fault test/reset, measurements & record review using the EECL Fault Indicator App for Android.
Remote Alerts & Measurements Reporting
Reporting the Fault Alerts & Line Parameters measurements to Operators & SCADA using SMS and IEC104/MQTT Communication protocol
Technical Specifications
KASHEF 601 technical specifications.
| Item | Specification |
|---|---|
| OEM | EECL |
| Country | Saudi Arabia |
| Products name | Smart OHL Fault Passage indicator integrated with Cellular Communication. |
| Model | EECL-SFPI |
| Installation |
|
| Conductor cable diameter | 10mm up to 27mm |
| Operation voltage | <70KV |
| Operation frequency | 50HZ/60hz |
| Product dimensions | Length:200 x width:92mm |
| Product Weight | <1kg |
| Indicator group |
|
| SIM card size | Standard size |
| Communication model Frequency Bands | LTE-FDD
B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28/B66 GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900MHz |
| Max. measured current | 1500A |
| Effective measure current | Min. 1A, Max.1000A |
| Min load requirement | Zero load |
| Trip current setting | 1~1000A configurable, 1A step |
| Short circuit fault current delta setting | 1~1000A configurable, 1A step |
| Grounding fault current increment delta setting | 1~1000A configurable, 1A step |
| Response (delay) time | 40~1000ms, configurable, 20ms steps. |
| Re-closing time (Breaker waiting time) | 1~900s, configurable, 1s steps. |
| Faults detection types |
|
| Fault Indication Method | High Lamination
360° LED blinking.
|
| Indication Visibility Distance |
|
| Reset Types |
|
| Automatic Reset Timer | 1 ~2880 min (1
min to 48hr) Configurable, steps of 1 minute. |
| Power Supply |
|
| Battery | Model:
16500/17500. Capacity: 3.7V*1200mAh Quantity: 2 PCS |
| Smart power on/Off switching | Cellular Communication can be switched on/off easily by passing magnet near the device to save battery during the device being stored. |
| Cellular Network Bands |
|
| Radio Communication | 2.4G, Bluetooth |
| Protocol | IEC60870-5-104, Indicator as a Master, SACAD Side as a Slave. |
| SMS function | Max. 10 phone number registered |
| Configurations | Android APP "EECL OHL Indicator" |
| Current withstands | 25KV/160ms |
| Battery life | >10years |
| Indicating time | >1500 hours |
| Working temperature | -10 °C to +75°C |
| Protection grade | IP68 |
| STANDARDS/TESTS |
|