Fault Indicators
KASHEF 004
Overhead Fault Passage Indicator
The EECL-FPI is a Fault Indicator installed on overhead power lines to detect and indicate fault events such as short circuits or earth faults. IT provides real-time visual indication, enabling faster fault localization and reducing outage response times.
LED Fault Indication
- Permanent Fault (Red LED)
- Transient Fault (Red + Green LED)
- Earth Fault (Red + Blue LED)
Indication Visibility
From all directions during day and night.
Self-Powered Operation
Using built-in PV panels and EMF power harvesting technology.
Bluetooth Wireless Connection
For local configuration, fault test/reset, measurements & record review using the EECL Fault Indicator App for Android.
Technical Specifications
KASHEF 004 technical specifications.
| Item | Specification |
|---|---|
| OEM | EECL |
| Country | Saudi Arabia |
| Product name | OHL Fault Passage indicator. |
| Model | EECL-FPI |
| Installation |
|
| Conductor cable diameter | 10mm up to 27mm |
| Operation voltage | <70KV |
| Operation frequency | 50Hz/60Hz |
| Product dimensions | Length:200 x width:92mm |
| Product Weight | <1kg |
| Indicator group |
|
| Max. measured current | 1500A |
| Effective measure current | Min. 1A, Max. 1000A |
| Min load requirement | Zero load |
| Trip current setting | 1-1000A configurable, 1A step |
| Short circuit fault current delta setting | 1-1000A configurable, 1A step |
| Grounding fault current increment delta setting | 1-1000A configurable, 1A step |
| Response delay time | 40-1000ms, configurable, 20ms steps. |
| Re-closing time (Breaker waiting time) | 1-900s, configurable, 1s steps. |
| Faults detection types |
|
| Fault Indication Method |
|
| Indication Visibility Distance |
|
| Reset Types |
|
| Automatic Reset Timer | 1 - 2880 min (1 min to 48hr) Configurable, steps of 1 minute. |
| Power Supply |
|
| Battery |
|
| Power on/Off switching | Devices can be switched on/off easily by passing magnet near the device to save battery during the device being stored. |
| Radio Communication | Bluetooth |
| Configurations | Android APP "EECL OHL Indicator" |
| Current withstands | 25KV/160ms |
| Battery life | >10years |
| Indicating time | >1500 hours |
| Working temperature | -10 °C to +75°C |
| Protection grade | IP68 |
| STANDARDS/TESTS |
|