Fault Indicators
KASHEF 002
Branch Earth Fault & Over Current Fault Indicator
The EECL-FI is a 3 phase Branch Fault Indicator designed for underground power cables in RMU systems. It detects and locates earth faults and overcurrent faults, improving network reliability and reducing downtime. The device utilizes electromagnetic induction and an intelligent MCU with Wi-Fi-based configuration for easy setup.
Accurate Fault Indication
- Earth faults (Red LED).
- Short circuits (Phase Red LED).
- Power loss (Yellow LED).
- Low battery (Blue LED).
Wi-Fi Web Server
Simplifies configuration and parameter settings.
Automatic Reset
Resets after fault clearance via voltage restoration, or transient faults.
Timer Reset
Resets the fault if a pre-defined time duration has passed without power restored to prevent end-less indication loop.
Manual Reset
Reset via Test/Reset button.
Current Measurement
Supports zero-sequence and phase current monitoring.
Energy-Efficient Design
Long-life lithium battery, Easily Replacable
Technical Specifications
KASHEF 002 technical specifications.
| Parameters | Specifications |
|---|---|
| OEM | EECL |
| Country | Saudi Arabia |
| Product name | Fault Indicator for Underground Power Cables |
| Installation |
|
| Model | EECL-FI |
| Temperature Withstand | -40°C to +85°C |
| Humidity Withstand | ≤95%RH |
| IP Ratings | IP67 |
| Types of recorded Faults |
|
| Earth Fault Detection Range | 10 - 6000 A |
| Over-Current Detection Range | 50 - 6000 A |
| Current Measurement Range | 1 - 6000 A |
| Trip Current Delay Time | 40 - 300 ms |
| Current Measurement Accuracy | +/- 5% |
| Voltage Ratings | 0.11 - 70 kV |
| Operation Frequency | 50Hz/60Hz |
| Visual indication | High Intensity LED |
| Power supply |
|
| Power Consumption | 15mA@12V |
| Battery Type | 2 PCS 3.7V 3000mAh 18650 Size - Rechargeable |
| Indication Backup Supply | > 150 hours of Indication |
| Resetting the fault indication |
|
| Trigger control |
|
| Connection | RS-485 MODBUS RTU |
| Installation Location | At the side of switchgear, Ring Main Unit (RMU), Distribution Transformer |
| Sensors Type | Rogowski coil 85mV/kA @50Hz. |
| Applicable Standards |
|