Fault Indicators
KASHEF 201
Branch Smart Earth Fault & Over Current Fault Indicator
The EECL-SFI is a Smart 3 phase Branch Earth Fault Indicator designed to be installed on branch power cables in RMU/Switchgear or Transformer Terminations. It detects and locates earth faults and overcurrent faults, improving network reliability and reducing downtime. The device is featured with Wi-Fi-based configuration interface for easy setup, and remote SMS & SCADA alerts, enabling faster fault localization and reducing outage response times.
Accurate Fault indication
- Earth Fault (Red LED)
- Short Circuit Fault (Phase Red LED)
- Power Loss (Yellow LED)
- Low Battery (Blue LED)
Wi-Fi Web Server
Simplifies configuration and parameter settings.
Automatic Reset
Resets after fault clearance via voltage restoration, or transient faults.
Timer Reset
Resets after fault clearance via voltage restoration, current restoration, or transient faults.
Manual Reset
Reset via Test/Reset button.
Remote Test/Reset
Via SCADA systems.
Current Measurement
Zero-sequence and phase current monitoring via IEC104.
Long Battery Life
Over 5 years, easily replaceable.
Remote Alerts & Measurements Reporting
Reporting the Fault Alerts & Line Parameters measurements to Operators & SCADA using SMS and IEC104 Communication protocol
Technical Specifications
KASHEF 201 technical specifications.
| Parameters | Specifications |
|---|---|
| OEM | EECL |
| Country | Saudi Arabia |
| Product name | Smart Fault Indicator for Underground Power Cables |
| Installation |
|
| Model | EECL-FI |
| Temperature Withstand | -40°C~ +85°C |
| Humidity Withstand | ≤95%RH |
| IP Ratings | IP67 |
| Types of recorded Faults |
|
| Earth Fault Trip Range | 10 ~ 6000 A |
| Over-Current Trip Range | 50 ~ 6000 A |
| Current Measurement Range | 1 ~ 6000 A |
| Trip Current Delay Time | 40 - 300 ms |
| Current Measurement Accuracy | +/- 5% |
| Voltage Ratings | 0.11-70 kV |
| Operation Frequency | 50HZ/60hz |
| Visual indication | High Intensity LED |
| Main Power supply |
|
| Power Consumption | 15mA@12V |
| Battery Type | 2 PCS 3.7V 3000mAh 18650 Size - Rechargeable |
| Indication Backup Supply | > 150 hours of Indication |
| Resetting the fault indication options |
|
| Trigger control |
|
| Connection | IEC104 |
| Installation Location | At the side of switchgear, Ring Main Unit (RMU), and Distribution Transformer |
| Sensors Type | Rogowski coil 85mV/kA @50Hz. |
| Applicable Standards |
|