EECL-LVDM is a smart terminal for measurement and control of low-voltage 0.4kV circuits in intelligent distribution substations. It monitors key electrical data, supports fault detection for short circuit, overload, and phase failure, and can trigger alarms or operate low-voltage circuit breakers.
| Contents | Specification |
|---|---|
| OEM | EECL |
| Country | Saudi Arabia |
| Product name | Voltage Presence Indicating System |
| Model | EECL-VI |
| Installation | Indoor installation for HV switchgear |
| Operation voltage | 3~46kV |
| Operation frequency | 50Hz/60Hz |
| Temperature Withstand | -25°C~ +85°C |
| Humidity Withstand | ≤95%RH |
| Power Supply | AC110V / AC220V / DC110V / DC220V / DC24V |
| Applicable Standards |
|
| Light-emitting Element | Super Bright LED |
| LED Lifetime | ≥100,000 hours |
| Mounting Hole Size | 92 × 44 mm |
| Phase Test Terminals | a / b / c |
| Latching Relay Output | Normally Close |